Hírek
2022. November 22. 17:37, kedd |
Belföld
Forrás: mti
Veszprém Blues Fesztivált rendeznek jövő áprilisban
Négy Grammy-díjas blueselőadóval, mintegy negyven fellépő több mint ötven koncertjével, kiállításokkal, workshopokkal, beszélgetésekkel várja az érdeklődőket 2023. április 13. és 16. között a műfaj eddigi legnagyobb magyarországi eseménye, a Veszprém Blues Fesztivál, amelyet a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat részeként rendeznek meg.
A négy nap során színpadra lép a Rolling Stonesszal platinalemezt jegyző harmonikás, Sugar Blue, az egyedülálló énekhangjáról és szájharmonika-játékáról híres Rick Estrin, a brit blues hagyományait megreformáló gitáros, Matt Schofield, a közönségkedvenc Big Daddy Wilson, valamint a műfaj nagy ígérete, Buffalo Nichols is - közölték a szervezők kedden az MTI-vel.
A most 73 éves Rick Estrin San Franciscó-i énekes-szájharmonikás a Little Charlie & the Nightcats-ből alakult Rick Estrin & the Nightcats frontembereként lett ismert nemcsak Amerikában, hanem világszerte. Humorral átszőtt színpadi jelenlétével Estrin és csapata a bluesfesztiválok egyik kedvelt résztvevője.
A jövő bluesát hozza Veszprémbe Buffalo Nichols. A fiatal énekes-gitáros hosszú éveken keresztül próbálta összehangolni ősei zenei hagyományát a kortárs bluesélet normáival. Alkotói válságát egy hosszú hátizsákos utazás oldotta fel: Nyugat-Afrika és Kelet-Európa olyan hatást gyakorolt rá, amelynek eredménye az év debütáló albuma lett 2022-ben.
Matt Schofield hitelességével, tudásával, dallamos gitárjátékával a bluesszíntér meghatározó alakja. A brit születésű, az Egyesült Államokban élő művész feszegeti a határokat, és folyamatosan átformálja a hagyományos blues határait. Jövő tavasszal triójával érkezik Veszprémbe, ahol két koncertet is ad.
Sugar Blue-t a harmonika Jimi Hendrixeként szokás aposztrofálni. A párizsi metróban zenélt, amikor Mick Jagger meghallotta, és meghívta a Rolling Stones lemezfelvételére. Szenvedélyes játéka a hetvenes-nyolcvanas évek valamennyi Stones-lemezén hallható, de dolgozott együtt Bob Dylannel, Prince-szel és Willie Dixonnal is. Idén megjelent szólólemezén ötvöződik a modern rhythm & blues, a funk és a fúziós dzsessz.
A kiváló olasz bluesgitáros, Roberto Luti a Playing for Change mozgalom meghatározó alakja. Veszprémbe a New Orleans-i gitáros-dalszerző-énekessel, Luke Winslow Kinggel érkezik, akinek munkássága a Mississippi delta bluest, a népzenét, a hagyományos dzsesszt és a rock & roll gyökereit ötvözi.
Big Daddy Wilson első stúdióalbumát egy magyar kiadó, a Crossroads adta ki; a meleg, lélekkel teli énekhangjáról ismert énekes a hazai bluesélet kedvelt alakja.
A holland T-99 a Braindogsból ismert Mischa den Haring triója, amely a rock 'n' roll, a blues, a country, a surf és a soul keverékét játszva az európai színtér bohém szereplője.
A műfaj kiemelkedő hazai képviselői közül Little G Weevil, a Black Circle Orchestra és a Jambalaya is színpadra lép a fesztiválon.
A Veszprém Blues Fesztivál fő helyszíne a Hangvilla és az Expresszó lesz, míg a Papírkutyában ingyenes akusztikus koncertek várják az érdeklődőket. A koncertek mellett kiállítások, pódiumbeszélgetések, open stage, esténként pedig all stars jam sessionök teszik teljessé a fesztivált.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 24. 11:20, szerda | Belföld
Az NKFH országos vizsgálatot indít az edzőtermek általános szerződési feltételeinek ellenőrzésére
A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) országos témavizsgálatot indít az edzőtermeket üzemeltető vállalkozások által alkalmazott általános szerződési feltételek fogyasztóvédelmi szempontú ellenőrzésére
2026. Június 24. 08:10, szerda | Belföld
Hőség - Szinte az egész ország területén nagyon erős UV-B sugárzás várható szerdán
Szerdán a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzás várható szinte az ország egész területén - közölte az MTI-vel a HungaroMet Zrt. kedden.
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.

